Papier Mache Nedir

Papier Mache

Just Paper (markası), yaşamın her alanındaki sürdürülebilirlik çabamızın doğal bir sonucu olarak ortaya çıktı. Kağıdın belirli işlemlerden geçirilerek hamur haline getirilip şekil verilerek yepyeni bir objeye dönüştürülmesi tekniğidir. Bu teknik sayesine hayata geçirdiğimiz ileri dönüşüm sürecinde sadece atık kağıtları hammadde olarak kullanıyoruz.
PAPIER MACHE NEDİR?
Papier Mache, yapışkan, nişasta veya duvar kağıdı macunu gibi bir yapıştırıcıyla yapıştırılmış, bazen tekstillerle takviye edilmiş kağıt parçaları veya hamurdan oluşan bir kompozit malzeme türüdür.
Günümüzde kağıt hamuru heykelleri, çeşitli geleneksel ve tören etkinliklerinin yanı sıra sanat ve el sanatlarında ekonomik bir yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır.
PAPIER MACHE YAPIMI NASIL YAPILIR?
Papier Mache yöntemi için, kağıt en azından bir gece suda bekletilir veya kağıt hamur haline gelene kadar bol suda kaynatılır. Fazla su boşaltılır, bir yapıştırıcı eklenir ve kağıt hamuru bir forma veya özellikle daha küçük veya daha basit nesneler ile şekillendirilir.
Daha detaylı anlatacak olursak, Papier Mache yapımı için iki yöntem vardır. İlk yöntem, yapıştırıcı ile birbirine yapıştırılmış kağıt şeritleri kullanır bir diğer yöntem ise daha sonra yapıştırıcının ilave edildiği kağıdın ıslatılması veya kaynatılmasıyla elde edilen kağıt hamurudur.
İlk yöntemde, hazırlanan kağıtların yapıştırılacağı bir destek formu hazırlanması gerekmektedir. İkinci yöntem ile hamurun doğrudan istenen formda şekillendirilmesi mümkündür. Her iki yöntemde de teller, balonlar vb. nesneler kullanılarak desteklenmesi gerekebilir.
Papier Mache yapımı için yapıştırıcı yapmanın en çok kullanılan yöntemi, su, un veya nişasta ile ağır krema kıvamına gelinceye kadar karışımın hazırlanmasıdır. Polivinil asetat bazlı tutkallar (genellikle ahşap tutkalı veya zanaat tutkalı olarak satılır) gibi benzer bir dokuya inceltilirse diğer yapıştırıcılar da kullanılabilir. Karışıma karanfil yağı veya tuz gibi başka koruyucular eklemek, ürünün küflenmesine engel olur.
Hazırlanan kağıtlar papier mache yapımı için, kağıt şeritler halinde kesilir veya yırtılır ve doyana kadar macun içinde ıslatılır. Doymuş parçalar daha sonra yüzeye yerleştirilir ve yavaşça kurumaya bırakılır. Şeritler, genellikle yapısal bir çerçeve üzerine tel ağdan bir armatür veya iskelet üzerine yerleştirilebilir veya bir döküm oluşturmak için bir nesnenin üzerine yerleştirilebilir. Yağ veya gres, gerekirse ayırıcı olarak kullanılabilir. Kuruduktan sonra elde edilen malzeme kesilebilir, zımparalanabilir ve / veya boyanabilir ve uygun bir su itici boya ile boyanarak su geçirmez hale getirilebilir. Hazırlanan Papier Mache’yi boyamadan önce, tutkal tamamen kurutulmalıdır, aksi takdirde küf oluşur ve ürün içten dışa çürür.
PAPIER MACHE NASIL BOYANIR?
Papier Mache boyama tekniğine başka bir yazımızda değineceğiz. Bizleri ve bu muhteşem tasarımları takip etmeye devam edin.
papier1 Papier Mache Nedir
papier-2 Papier Mache Nedir
papier-3 Papier Mache Nedir
papier_mache Papier Mache Nedir

İleriye Dönüşüm

 

İleriye dönüşüm (upcycle) işlevselliğini yitirmiş atık eşya ya da malzemelerin tekrar faydalı hale getirilerek hayata kazandırılmasıdır. Bu süreçte, atık malzemeleri ilave değer katarak yeniden kullanıma kazandırmanın mutluluğunu ve tatminini de yaşarsınız.
İleriye dönüşümde geri dönüşümden farklı olarak, geri dönüşümdeki ayrıştırma ve tekrar işleme maliyetleri oluşmadan eşya bulunduğu yerde faydalı hale getirilir.